Poszukując idealnego samochodu dla siebie i swojej rodziny, coraz częściej zerkamy na rynki zachodnie. W Niemczech czy we Francji można znaleźć wiele motoryzacyjnych perełek, które z pewnością zaskoczą świetnym wyglądem, doskonałymi parametrami technicznymi. Warto pamiętać, że kupno auta za granicą nieco różni się od kupna auta w Polsce. Przede wszystkim ważna jest akcyza na samochód. Czym jest akcyza?
Co to jest akcyza na samochód?
Kupno samochodu wiąże się z wieloma formalnościami. Chcąc sprowadzić samochód z zagranicy do Polski, przede wszystkim musimy zadbać o to, by samochód miał ważne badania techniczne oraz ubezpieczenie (o ile samochód ma „wjechać” na własnych kołach do Polski. W Polsce mamy 30 dni na rejestrację pojazdu – w tym czasie konieczne jest wykupienie OC krótkoterminowego, jak również wykonanie badań technicznych (o ile nie były one robione w kraju zakupu). Zbierając dokumenty niezbędne do rejestracji samochodu, nie możemy zapomnieć o akcyzie. Akcyza to rodzaj podatku, który ma niejako wyrównywać różnice w cenie w towarach zakupionych poza granicami kraju. Jakich pojazdów dotyczy akcyza na samochód? Są to samochody nierejestrowane dotąd na terenie Polski, ale też pierwszej sprzedaży niezarejestrowanego wcześniej pojazdu.
Ile wynosi akcyza na samochód?
Kiedy już wiemy, czym jest akcyza na samochód, warto również dowiedzieć się, ile ona kosztuje. Akcyza nie ma stałej ceny. Wynosi ona konkretny procent ceny kupna samochodu. I tak w przypadku samochodów, których silnik ma pojemność do 2000 cm3 akcyza wynosi 3,1% wartości auta. Jeśli silnik ma większą pojemność, akcyza wzrasta do 18,6%! Warto wiedzieć, że akcyza na pojazdy hybrydowe jest znacznie niższa – w ten sposób próbuje zachęcić się kupujących do wybrania samochodu przyjaznego środowisku.