Nierówności na drogach, dziury w nawierzchni, brak oznaczeń poziomych stwarzają zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Aby zapewnić kierowcom i pieszym bezpieczeństwo, jednostki odpowiedzialne za dany odcinek zobowiązane są do monitorowania stanu dróg i przeprowadzania niezbędnych prac remontowych. Podczas trwających prac należy zadbać o odpowiednie oznakowanie odcinka. W jaki sposób należy to zrobić?
Co mówią przepisy?
Remont drogi, szczególnie znajdującej się w centrum miasta albo na ruchliwym odcinku, utrudnia życie kierowcom. Zmiana organizacji ruchu może wprowadzać dezorientację. Aby uniknąć chaosu na drodze, firma przeprowadzająca remont musi zadbać o zabezpieczenie terenu i wyznaczenie tymczasowej organizacji według wytycznych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W projekcie tymczasowej organizacji ruchu muszą zostać uwzględnione: zakres ograniczenia ruchu, projekt oznakowania poszczególnych odcinków i opis zabezpieczenia miejsc, w których będą odbywać się prace remontowe. Co ważne, zastosowanie czytelnych oznaczeń ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo kierowców, ale również osób pracujących przy remoncie.
Urządzenia BRD
Do zabezpieczania dróg służą urządzenia BRD, czyli bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zaliczamy do nich między innymi znaki pionowe, tablice informacyjne, tymczasową sygnalizację świetlną, zapory drogowe, taśmy ostrzegawcze, pachołki, fale świetlne. Wszystkie elementy montowane na jezdniach muszą spełniać warunki techniczne sprecyzowane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r.
Aby znaki i inne oznaczenia dobrze spełniały swoje zadanie, muszą być dobrze widoczne i czytelne. Przewrócony albo przekręcony znak nie będzie spełniał swojej roli. Co więcej, może stać się źródłem poważnego zagrożenia. Z tego względu każdy pionowy znak umieszczony na drodze musi być starannie zabezpieczony. Do ustabilizowania znaków, tablic i innych oznaczeń służą specjalne bazy. Szczególną popularnością cieszą się modele dostępne na stronie nicrobase.pl. Solidne podstawy wyposażone są w uniwersalne otwory montażowe pasujące do większości standardowych znaków. Wykonane są z ekologicznego PVC o zwiększonej odporności na uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrzne. Ich modułowa konstrukcja umożliwia łączenie ich w rozbudowane platformy o dużej stabilności.