Zachwyca swoim srebrzystym wykończeniem, pięknie się mieni, jest solidna i długowieczna… Biżuteria platynowa jest poważną konkurencją dla wyrobów ze złota. Co ciekawe, szlachetny kruszec wykorzystywany jest nie tylko w jubilerstwie, ale również medycynie i elektronice. Co warto wiedzieć o platynie? Sprawdź!
Krótka charakterystyka platyny
Platyna zaliczana jest do grupy wyjątkowo rzadkich metali szlachetnych. Występuje w skorupie ziemskiej w postaci rodzimej, rudy, w stopie z irydem oraz jako zanieczyszczenie w rudach miedzi i niklu. Pozyskiwana jest na terenie Stanów Zjednoczonych, w Kanadzie, Zimbabwe, RPA i Etiopii. Najczęściej występuje w postaci ziarenek lub bryłek o wadze nieprzekraczającej 10 kg. Zazwyczaj zawiera domieszki żelaza i innych metali z grupy platynowców. Platyna charakteryzuje się wysoką temperaturą topnienia i wyjątkową odpornością na działanie czynników chemicznych.
Wyjątkowa biżuteria platynowa
Biżuteria platynowa cieszy się sporym powodzeniem wśród koneserów ceniących wyroby najwyższej klasy. Wbrew pozorom, to nie złoto, a właśnie platyna jest cenniejszym i droższym kruszcem. Niektóre sklepy jubilerskie oferują nawet platynowe wyroby w próbie 999. Platynowe kolczyki, bransoletki i pierścionki wyróżniają się wysokim połyskiem, który pięknie komponuje się z kamieniami szlachetnymi. Co ważne, platynowe błyskotki mogą bez obaw nosić osoby uczulone na nikiel występujący w białym złocie. W niższych próbach platyny stosuje się miedź, która również nie wywołuje reakcji alergicznych. Cenny metal czasami dodawany jest do stopów złota (omieszka platyny sprawia, że złoto jest bardziej błyszczące i jaśniejsze). Z uwagi na wysoką cenę, jego rolę często przejmuje tańszy pallad. Na stronie savicki.pl znajdziesz więcej praktycznych informacji.