Nowoczesne czujniki nacisku to bardzo specyficzne urządzenia, które wyposażone są w sensory przekonwertowujące nacisk mechaniczny bezpośrednio na przebieg elektryczny. Mechanizm działania czujników nacisku wbrew pozorom jest bardzo prosty.
Jak to działa?
Zasada działa czujników nacisku w dużym skrócie mówiąc opiera się przede wszystkim na właściwości fizycznej drutu metalowego, a dokładniej mówiąc na zmianie jego oporu elektrycznego jednocześnie ze zmianą jego długości. Za pomocą specjalnego kleju nakleja się drut oporowy albo folię na element odkształcający się po wpływem siły fizycznej. Jeżeli chodzi o materiał oporowy czujnika nacisku to ulega on takim samym odkształceniom jak element na którym dany czujnik został przyklejony.
Największym zainteresowaniem w dzisiejszych czasach cieszą się czujnik nacisku w postaci tensometru foliowego, który przyklejony jest bezpośrednio do obudowy. W zależności od indywidualnych potrzeb czujnik nacisku tego typy można wykorzystać nie tylko do pomiaru małych sił, ale również do pomiaru ogromnych sił liczonych w kiloniutonach.
Jakie zastosowanie?
Nowoczesne czujniki siły zaprojektowane zostały w taki sposób, aby umożliwić nie tylko mierzenie nacisku. Przy niektórych urządzeniach możliwe jest również mierzenie rozciągania i skręcania. Największym zainteresowaniem cieszą się czujniki rezydencyjne. W tego typu czujnikach zmiana działającej siły skutkuje zmianą rezystancji. Czujnik nacisku tego typu zbudowany jest z drutu oporowego, który przyklejony jest bezpośrednio do powierzchni na którą działa siła.
Producenci oferują czujniki wężykowe, zygzakowe i kratowe. Nowością na rynku są czujniki foliowe i półprzewodnikowe, które cały czas są udoskonalane. Poszczególne modele różnią się między sobą przede wszystkim kształtem w jaki ułożony jest drut oporowy. W dużej mierze to właśnie od ułożenia zależy co może mierzyć dany czujnik nacisku. Zasada działania czujników oporowych jest bardzo prosta. Gdy dochodzi do wzrostu odkształcenia to automatycznie zmienia się długość samego drutu oporowego.
Mostki pomiarowe – co trzeba wiedzieć?
Mostki pomiarowe wykorzystywane są do pomiaru siły. W czujnikach nacisku wykorzystywana są dwa tensometry. Jeden odpowiedzialny jest wyłącznie za mierzenie siły, dlatego też umieszcza się go do wybranego obiektu. Na drugi tensometr nie działa żadna siła. Jego podstawowym zadaniem jest kompensacja zmian rezystancji pod wpływem temperatury.
Czujniki nacisku działać będą tylko wtedy, gdy oba tensometry będą identyczne. Godne polecenia są mostki pomiarowe, które oparte są na technologii grubej folii. Dzięki niej można liczyć na stabilność pomiarową i dużą żywotność.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujnik nacisku.