Olbrzymia ilość rozwodów w ostatnich latach może zaskakiwać. Według danych GUS w roku 2018 już co trzecie małżeństwo kończyło się rozwodem. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Czy można przygotować się do własnego rozwodu? Czy pomoc adwokata jest wskazana?
Powody rozwodów w Polsce
Zdecydowana większość rozwodów w Polsce to sprawy związane z różnicami światopoglądowymi. Często małżonkowie nie są zgodni w kwestii posiadania potomstwa, jego wychowania, kwestii religijnych. Wiele mówi się także o niewierności małżeńskiej. Powodem rozstania jest także praca – wielomiesięczna rozłąka może przyczynić się do całkowitego rozkładu więzi pomiędzy małżonkami. Zmieniający się świat znacząco zmienia model małżeństwa i stale każe redefiniować wiele założeń – mówią adwokaci.
Jak długo może trwać sprawa rozwodowa? Wszystko zależne jest od jej stopnia skomplikowania oraz współpracy samych współmałżonków. Jest w grę wchodzi podział majątku czy też przyznanie opieki nad dziećmi proces rozwodowy może znacząco się wydłużyć. W tym wypadku sąd bierze pod uwagę przede wszystkim dobro małoletnich dzieci.
Czy w trakcie rozwodu warto zatrudnić adwokata?
Zdecydowana większość par decyduje się na zatrudnienie doświadczonego adwokata – o zaletach tego rozwiązania przeczytamy na stronie adwokat-katowice.info.pl/rozwody-separacje. Obecność adwokata na Sali sądowej sprawi, że poczujemy się pewniej i spokojniej, a specjalista zadba o nasze dobre imię. Współpraca z adwokatem rozpoczyna się od dokładnego przedstawienia mu sytuacji rodzinnej. Zadaniem adwokata jest bezstronna ocena sytuacji i określenie naszych szans przed sądem w trakcie trwania rozprawy. Adwokat uchroni nas również przed podejmowaniem pochopnych kroków, które mogłyby zmienić na gorsze naszą sytuację prawną.